ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΚΟΜΠΟΤΙΟΥ

ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ

Α) Για 5 συνεχή χρόνια (2003-2007) το σχολείο έλαβε μέρος με τη χορευτική του ομάδα στους Περιφερειακούς μαθητικούς καλλιτεχνικούς αγώνες Παραδοσιακού χορού και απέσπασε 2 δεύτερα βραβεία, 2 τρίτα, καθώς και 4 πρώτα βραβεία – ειδικές διακρίσεις που δίνονται (μόνο μία κάθε χρονιά) στον καλύτερο πρωτοχορευτή όλων των χορευτικών ομάδων των σχολείων που συμμετέχουν στο διαγωνισμό. Οι πρωτοχορευτές που βραβεύτηκαν είναι οι :

Β) Τρεις φορές έλαβε μέρος στους Περιφερειακούς μαθητικούς καλλιτεχνικούς αγώνες μουσικής, όπου απέσπασε 1ο βραβείο στο σύγχρονο τραγούδι (Βάσια Μπακογιάννη – 2004), 2 τρίτα βραβεία στο ατομικό παραδοσιακό όργανο (Παρθενία Τραινταφύλλου στο τουμπερλέκι 2006 και 2007) και ένας έπαινος – ειδική διάκριση στο ατομικό παραδοσιακό τραγούδι (Φώτης Μόσχος). Στους αγώνες αυτούς 2 φορές έλαβαν μέρος και πενταμελή μουσικά σύνολα.

Γ) Δύο φορές έλαβε μέρος στον πανελλήνιο διαγωνισμό Αρχαίας Ελληνικής Γλώσσας και Γραμματείας όπου τρεις μαθητές (Καλαμπόκης Ευαάγγελος, Μαντέλου Μερόπη και Στούμπου Δέσποινα) πέτυχαν έπαινο – ειδική διάκριση το 2007 με τη φροντίδα της καθηγήτριας κ. Χύτη Ευθυμίας.

Φωτογραφίες:

Διαγωνισμός χορού