ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΚΟΜΠΟΤΙΟΥ

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ

Οι μαθητικές ομάδες επισκέφθηκαν κατά καιρούς 7 κέντρα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης όπου παρακολούθησαν πέντε πολυήμερα και δύο μονοήμερα πραγράμματα. Οι ομάδες Αγωγής Υγείας έκαναν τρεις εκπαιδευτικές επισκέψεις σε τόπους που σχετίζονται άμεσα με το αντικείμενο των εργασιών τους (σημαντικότερη η επίσκεψη στο Αιολικό Πάρκο Λασιθίου). Έγιναν επισκέψεις σε χώρους που παρουσιάζουν ιδιαίτερο ενδιαφέρον: Ζαγοροχώρια, περίπλους Αγίου Όρους, Σκιάθος, ανάβαση στα Καλάβρυτα με τον οδοντωτό, λίμνη πηγών Αώου, Μέτσοβο, Πάργα, Σουφλί, Αρναία, Καστοριά, Πρέσπες, Πήλιο, Μυστράς, Μονεμβασιά, Κνωσσός, Βεργίνα, Νάουσα, Πομακοχώρια Ξάνθης, Γαλαξίδι, Δελφοί, Αράχωβα, Σπήλαιο Αγγίτη, Σπήλαιο Διρού, Πύλο, Κέρκυρα, Ολυμπία, Γύρο του Αμβρακικού, οχυρά Ρούπελ, Λίμνη Κερκίνη (Κάτω Πορόια) Έδεσσα, Μετέωρα, Κόνιτσα. Σημαντικότερες όμως επισκέψεις ήταν στην Οδησσό της Ουκρανίας για την αδερφοποίηση του σχολείου (2003) και στη Βενετία και τα ελληνόφωνα χωριά της Κάτω Ιταλίας (2007) στα πλαίσια υλοποίησης 2 πολιτιστικών προγραμμάτων.

Φωτογραφίες :

Μυστράς