ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΚΟΜΠΟΤΙΟΥ

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗΣ

Η βιβλιοθήκη Κομποτίου ιδρύθηκε το 2000 στα πλαίσια του 2ου Κοινοτικού πλασίου στήριξης του ΥΠ.Ε.Π.Θ. (ΕΠΕΑΕΚ - έργο "Δωδώνη" ΣΧΟΛΙΚΕΣ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΕΣ) με φορέα υλοποίησης το Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων. Η βιβλιοθήκη εξυπηρετεί κυρίως τις ανάγκες του Λυκείου και του Γυμνασίου Κομποτίου αλλά και όλων των σχολείων της ευρύτερης περιοχής, καθώς και επισκεπτών. Ο χώρος είναι 50 m2 και υπάρχουν 4 αναγνωστήρια.   Η βιβλιοθήκη διαθέτει Η/Υ για την διαχείρηση των δανεισμών, ενώ διατίθενται Η/Υ με σύνδεση Internet για χρήση από μαθητές και καθηγητές, τηλεόραση, βίντεο και DVD player. Είναι εμπλουτισμένη με πάνω από 7000 βιβλία, τα οποία μπορούν να δανείζονται οι μαθητές, καθώς και να χρησιμοποιούν τον χώρο της βιβλιοθήκης για έρευνα, εργασίες κλπ.

Υπεύθυνος Βιβλιοθήκης: Λουκάς Μαργώνης.
Διεύθυνση: Κομπότι Τ.Κ. 470 40
Τηλ.: 2681065663     Fax: 2681065663