• 1Sxoleio.JPG
  • sxoleio2.jpg
03 - 05 - 2024

Διαγωνισμοί

Το σχολείο μας λαμβάνει μέρος σε διαφόρων ειδών μαθητικούς διαγωνισμούς. Πιο αναλυτικά έχει συμμετάσχει στους Περιφερειακούς μαθητικούς καλλιτεχνικούς αγώνες Παραδοσιακού χορού και απέσπασε 2 δεύτερα βραβεία, 2 τρίτα, καθώς και 4 πρώτα βραβεία. Για 4 συνεχή χρόνια 3 μαθητές του σχολείου μας απέσπασαν τη τιμητική διάκριση του «Πρωτοχορευτή». Οι Πρωτοχορευτές που βραβεύτηκαν είναι: Τόλης Γρηγόριος (2004)   Μπλώνης Κων/νος (2005)   και Αθανασίου Κων/νος (2006 και 2007).

Επιπλέον το σχολείο μας 3 φορές έλαβε μέρος στους Περιφερειακούς μαθητικούς καλλιτεχνικούς αγώνες μουσικής, όπου απέσπασε ένα 1ο βραβείο στο σύγχρονο τραγούδι (Βάσια Μπακογιάννη 2004), δύο τρίτα βραβεία στο ατομικό παραδοσιακό όργανο (Παρθενία Τριανταφύλλου στο τουμπερλέκι 2006 και 2007) και έναν έπαινο, ειδική διάκριση στο ατομικό παραδοσιακό τραγούδι (Φώτης Μόσχος). Στους αγώνες αυτούς 2 φορές έλαβαν μέρος και πενταμελή μουσικά σύνολα.

Επίσης, δύο φορές έλαβε μέρος στον πανελλήνιο διαγωνισμό Αρχαίας Ελληνικής Γλώσσας και Γραμματείας όπου τρεις μαθητές (Καλαμπόκης Ευάγγελος, Μαντέλου Μερόπη και Στούμπου Δέσποινα) πέτυχαν έπαινο και ειδική διάκριση το 2007.

ΚΑΙΡΟΣ
O καιρός σήμερα