• 1Sxoleio.JPG
  • sxoleio2.jpg
04 - 05 - 2024

Βουλή Εφήβων

Η «Βουλή των Εφήβων» αποτελεί ένα πρωτοποριακό εκπαιδευτικό πρόγραμμα για όλα τα σχολεία της Ελλάδος που πραγματοποιείται σε ετήσια βάση. Εκεί μπορούν όλοι οι Έλληνες μαθητές να πολιτικοποιηθούν και να εκφράσουν τη γνώμη τους όσον αφορά κοινωνικά θέματα. Το πρόγραμμα διοργανώθηκε για πρώτη φορά το σχολικό έτος 1995-1996. Την οργάνωση και τη λειτουργία του εποπτεύει μια επιτροπή προσωπικοτήτων και εκπαιδευτικών. Πρώτος στην προεδρία της «Βουλής των Εφήβων» ήταν ο Αντώνης Σαμαράκης, ενώ τώρα πρόεδρος είναι η συγγραφέας Σοφία Ζαραμπούκα που ανέλαβε το Μάρτιο του 2010.

Η επιλογή των εφήβων βουλευτών γίνεται μέσω μιας γραπτής διαδικασίας που εκπονούν οι μαθητές στο σχολείο, έπειτα η καλύτερη γραπτή εργασία επιλέγεται από την επιτροπή της βουλής.Επί σειρά ετών (από το 1997) το σχολείο μας συμμετέχει σε αυτό το πρόγραμμα με την ευθύνη των εκπαιδευτικών κ. Μπελή Νικόλαου και της κας Τσώλα Αικατερίνης και ανέδειξε 4 εφήβους βουλευτές και 2 αναπληρωματικούς. Η «Βουλή των Εφήβων» έχει σκοπό τη καλλιέργεια της θετικής στάσης απέναντι στην πολιτική αλλά και την κοινωνικοποίηση και την εμβάθυνση του δημοκρατικού πολιτεύματος.

ΚΑΙΡΟΣ
O καιρός σήμερα