ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΚΟΜΠΟΤΙΟΥ

ΓΕΝΙΚΑ

Το Γενικό Λύκειο Κομποτίου «Νικόλαος Σκουφάς» ιδρύθηκε το 1979 και για 4 χρόνια λειτούργησε ως παράρτημα του 2ου Λυκείου Άρτας. Από το 1983 λειτουργεί ως ανεξάρτητο και το 2007 με ενέργειες του Διευθυντή του απέκτησε την προσωνυμία «Νικόλαος Σκουφάς», αφού έδρα του σχολείου είναι το Κομπότι όπου γεννήθηκε ο ιδρυτής της Φιλικής Εταιρείας, εθνεγέρτης Νικόλαος Σκουφάς (1779-1818).

Το 1992 απόκτησε το δικό του διδακτήριο, ενώ μέχρι τότε στεγαζόταν στο διδακτήριο του Γυμνασίου Κομποτίου. Δέχεται μαθητές από τα Δημοτικά Διαμερίσματα του Δήμου Κομποτίου (Κομπότι, Σελλάδες, Φωτεινό) αλλά και από τα χωριά του όμορου Νομού Αιτωλοακαρνανίας (Μενίδι, Φλωριάδα, Χρυσοπηγή). Το μαθητικό του δυναμικό κυμαίνεται από 100 έως 130 μαθητές. Υπήρξε όμως χρονιά (1997-98) που έφτασε τους 170. Το διδακτικό του προσωπικό κυμαίνεται από 17-20 καθηγητές και επί 9 συνεχόμενα έτη (Σχολ. Έτος 1997-98 έως 2006-07) Διευθυντής του σχολείου είναι ο φιλόλογος Γιαννέλος Κωνσταντίνος.

Στο διδακτήριό του στεγάζονται :

·        Σχολική Βιβλιοθήκη

·        Γραφείο ΣΕΠ

·        Σύγχρονο εργαστήριο Πληροφορικής (έτος ίδρυσης το  2003)

·        Εργαστήριο Φυσικών Επιστημών, το οποίο το έτος 2006-07 εξοπλίστηκε πλήρως με δαπάνη 83.000 ευρώ από το 3ο Κοινοτικό Πλαίσιο Στήριξης)

Το σχολ. έτος 2006-07 ο Ο.Ε.Κ. ικανοποιώντας μακροχρόνιο αίτημα της Σχολικής Κοινότητας, κατασκεύασε αίθουσα πολλαπλών χρήσεων που θα καλύπτει τις ανάγκες και των 2 σχολείων (Λυκείου και Γυμνασίου).

Το Λύκειο Κομποτίου στο κύριο στόχο του – που είναι ο εκπαιδευτικός – θεωρείται πετυχημένο σχολείο, αφού πάνω από το 1/4 του μαθητικού του δυναμικού αριστεύει κάθε χρόνο, και οι μισοί από τους μαθητές του που αποφοιτούν, εισάγονται σε μια απ’τις σχολές των τριών πρώτων προτιμήσεών τους. Πέρα όμως απ’αυτόν τον κύριο στόχο του, τα τελευταία χρόνια ανέπτυξε και αναπτύσσει ποικίλες παράπλευρες δραστηριότητες (πολιτιστικές – αθλητικές – ψυχαγωγικές – μορφωτικές – κοινωνικές) που αποσκοπούν στο να απελευθερωθούν και να αναδειχτούν οι κρυφές δυνάμεις και δεξιότητες των μαθητών, διότι τους δίνεται η ευκαιρία να εκφραστούν διαφορετικά και με τον τρόπο του ο καθένας, και να δραστηριοποιηθούν και να ευαισθητοποιηθούν σε τομείς που αν και δεν αποτελούν καθαρά γνωστικά αντικείμενα του σχολείου, εν τούτοις συμβάλλουν καθοριστικά στην ψυχοσωματική τους καλλιέργεια και στην ολόπλευρη ολοκλήρωση της προσωπικότητάς τους. Στο βωμό αυτής της σκοπιμότητας το σχολείο εκπονεί προγράμματα, συμμετέχει σε διαγωνισμούς όπου κατά καιρούς έχει πετύχει σημαντικές διακρίσεις, διοργανώνει μορφωτικές, πολιτιστικές και ψυχαγωγικές εκδηλώσεις, αξιοποιώντας μουσικές ή άλλες καλλιτεχνικές δεξιότητες των μαθητών και μαθητριών του, πραγματοποιεί μορφωτικές – εκπαιδευτικές επισκέψεις, συμμετέχει κάθε χρόνο στο πρόγραμμα «Βουλή των Εφήβων» και στους αθλητικούς σχολικούς αγώνες σε νομαρχιακό και πανελλήνιο επίπεδο και έχει ενεργή συμμετοχή στις πολιτιστικές εκδηλώσεις του Δήμου Κομποτίου (Σκουφαϊκά, χοροί στην κεντρική πλατεία κατά τις εθνικές εορτές, καρναβάλι κ.ά.).

Το αποκορύφωμα αυτών των δραστηριοτήτων υπήρξε η αδελφοποίηση του σχολείου με αντίστοιχο σχολείο της Οδησσού που έγινε το Σεπτέμβριο του 2003 με ενέργειες του Διευθυντή κ. Γιαννέλου Κων/νου.